Popradský

100% Prírodný čaj

2. august 2017

Popradský pripravil 100% Prírodný čaj pre všetkých malých čajových priateľov. Tento čaj je bez cukru a umelých prísad. Kombinácia banánov, čučoriedok a sladkého jabĺčka robí tento čaj mimoriadne chutným… celý článok

Čaj a zdravie

Zdravotné účinky pitia čaju sú známe odpradávna. Či už ide o zelený a čierny čaj, ktorého účinky boli známe už v starej Číne alebo byliny, ktoré ľudia zbierali na lúkach a používali výlučne ako jediný liek. Nesporné výhody má aj ovocný čaj, vďaka svojim minimálnym kalorickým hodnotám. To všetko robí čaj tak vzácnym nápojom.

article separator

Kofeín v čaji a jeho mýtus

Kofeín

Kofeín Kofeín v čaji má však iný účinok ako kofeín v káve. V prípade kávy telo absorbuje kofeín veľmi rýchlo a vo väčších množstvách. V prípade čaju je efekt iný. Keďže telo absorbuje kofeín pomalšie, povzbudzujúci účinok má dlhšie trvanie. Čierny a zelený čaj majú povzbudzujúci účinok, len ak sa lúhujú po dobu najviac troch až štyroch minút. Namiesto silného pôsobenia na kardiovaskulárny systém čaj jemne stimuluje obeh a metabolizmus mozgu. Čaj má preto pozitívny vplyv na mozog a centrálny nervový systém. V krátkosti sa dá povedať, že šálka čaju vypitá v pravý čas v skutočnosti zlepšuje koncentráciu a duševnú výkonnosť.

Navyše, množstvo kofeínu v šálke kávy je o 50 % vyššie ako množstvo kofeínu v šálke čaju.

end

Čo spôsobí čas lúhovania?

Čas lúhovania dlhší ako štyri minúty môže spôsobiť naviazanie kofeínu na kyseliny trieslovej v čaji, čím sa zabráni možnosti absorbovania kofeínu telom. V takom prípade čaj prestáva pôsobiť na žalúdok a tráviaci systém povzbudivo, ale skôr upokojuje.

end

Látky obsiahnuté v čaji

Medzi ďalšie látky obsiahnuté v čaji patria kyseliny trieslové (taníny), ktoré, ako je uvedené vyššie, pôsobia upokojujúco na žalúdok a tráviaci systém, ako aj:

 • éterické oleje (dávajú čaju vôňu a chuť)
 • fluór (zabraňuje vzniku zubných kazov)
 • draslík (aktivuje telu vlastné enzýmy)
 • mangán (znižuje hladinu cukru v krvi)
 • teofylín (zvyšuje schopnosť srdca sťahovať sa, zvyšuje elasticitu ciev a pôsobí močopudne)
 • teobromín (pôsobí močopudne)
 • vitamíny (vitamíny B, zvyšujú vitálnosť)

end

Zdravotné benefity čaju

Zdravotné benefity čajuPo tisícročia sa hovorí, že zelené čaje majú nesmierne liečivé účinky. Pokusmi sa dokázalo, že hlavne zelený a čierny čaj znižujú riziko rakoviny, hlavne pľúc, hrubého čreva a kože. Zložky čierneho čaju môžu mať aj antioxidačné účinky a tak podstatne obmedzujú vytváranie rakovinotvorných látok.

Pitie čaju preventívne pôsobí proti srdcovo-cievnym chorobám, mŕtvici a trombóze. Polyfenoly v čaji brzdia vstrebávanie cholesterolu do krvi a bránia vzniku krvných zrazenín. Kofeín zase zvyšuje schopnosť sústredenia a bdelosť a zostruje vnímanie chuti a vône. Povzbudzuje tiež vylučovanie žalúdočných štiav a metabolizmus vrátane funkcie obličiek a pečene, čím značne znižuje množstvo toxínov a ďalších nežiadúcich látok v ľudskom tele. V čaji sa nachádzajú aj vitamíny C, E a beta-karotén. Za predpokladu, že čaj nepijeme veľmi horúci, môže znižovať riziko výskytu rakoviny, hlavne u ľudí, ktorí nefajčia a nepijú alkohol.

end

Zelený čaj ako antioxidant

BUNKY SPOTREBUJÚ KYSLÍK,
PRIČOM SPOTREBOU UVOĽŇUJÚ VEDLAJŠIE NEGATÍVNE PRODUKTY - VOĽNÉ RADIKÁLY
ANTIOXIDANTY NIČIA VOĽNÉ RADIKÁLY

antioxidantyAntioxidanty sú látky, zložky potravín, ktoré fungujú ako prevencia, resp. ako spomaľovač účinkov oxidačných procesov v organizme. Bunky potrebujú pre svoje správne fungovanie kyslík. Jeho spotrebou prirodzene vytvárajú vedľajšie produkty – voľné radikály, ktoré môžu negatívne pôsobiť na okolité prostredie.

Najznámejšie antioxidanty:

 • vitamín A
 • vitamín C
 • vitamín E
 • selén
 • flavonoidy

end

Čaj a rovnováha tekutín

Čaj do veľkej miery prispieva k rovnováhe telesných tekutín. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že spotrebitelia čaju majú dobrú rovnováhu tekutín. Rozsiahle nedávno realizované prieskumy potvrdzujú, že čierny a zelený čaj nezbavuje telo tekutín ani ho neodvodňuje. 24-hodinové sledovanie telesných tekutín by ukázalo, že čierny a zelený čaj sa môže piť ako akékoľvek iné nápoje.

end

Čajové potešenie bez kalórií

Kalorický príjem z pripraveného čierneho, zeleného alebo bieleho čaju je nulový. To isté platí pre väčšinu štandardných bylinných čajov, ako je mätový čaj, kamilkový čaj, čaj rooibos a pod. (najviac jedna kilokalória na šálku).

Ovocné čaje či bylinné čaje s pridanými ovocnými kúskami alebo inými látkami môžu obsahovať malé množstvá karbohydrátov a/alebo proteínov.

Kalorický príjem sa pohybuje medzi dvomi až siedmymi kilokalóriami na šálku (200 ml). Inými slovami, čaj prakticky neobsahuje žiadne kalórie alebo, ako je uvedené vyššie, obsahuje extrémne málo kalórií.

Kalorický obsah sa zvyšuje pridaním cukru, kockového alebo kandizovaného cukru, mlieka alebo smotany.

end